Çalışma Koltuğu Kalitesinin Önemi Nedir ?
/
/
Çalışma Koltuğu Kalitesinin Önemi Nedir ?

Çalışma Koltuğu Kalitesinin Önemi Nedir ?

Çalışma Koltuğumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Çalışma hayatıyla alakalı uygulanan incelemeler işaret ediyor ki; bilhassa ufak ve orta ölçekli organizasyonlarda çalışanlar, uyudukları süreden çoğunu oturarak geçiriyorlar. Buna göre, sağlığımızı koruyan bir yatak seçmeye dikkat eder iken çalışma koltuğu seçiminde daha titiz davranmamız gerekmez mi?

Proffice çalışma koltukları

Bölüm I. Çalışma Koltuğunun Özellikleri
Ofis çalışanlarının nerdeyse tamamı, çalışma süresinin yarısından çoğunu pc karşısında geçiriyor. Bu yüzden, vücudu tümden destekleyen bir çalışma koltuğuna sahip olmak ağrılar, müzmin bezginlik, bel ve boyun fıtığı gibi uzun zamanlı ve yanlış oturmanın yol açtığı rahatsızlıkları önlemekte büyük ehemmiyet taşıyor.

odi çalışma koltuğu

Sağlıklı bir çalışma koltuğu nasıl olmalı?
Çalışma koltuğu aramaya başladığımızda, hatta yüzlercesiyle karşılaşıyoruz. Peki, kendimize elverişli çalışma koltuğunu nasıl seçeceğiz?

Size elverişli çalışma koltuğunu seçerken çalışma şeklinizden, alışkanlıklarınıza ve hususi ihtiyaçlarınıza kadar pekçok faktörü değerlendirmelisiniz. Fakat, bütün bu kriterlerin dışında, sıhhatli bir çalışma koltuğunun birtakım esas özelliklere sahip olması gerekliliğini unutmamalısınız.

Koltuk Yüksekliği
Sağlıklı bir çalışma koltuğunun birincil özelliklerinden biri, koltuk yüksekliğinin elverişli yüksekliğinizden azıcık daha alçakta ve yukarda değiştirilebilir olmasıdır. Böylece beden ölçülerinize, masanızın yüksekliğine ve çalışma pozisyonunuza elverişli olarak koltuk yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

Çalışma koltuğunuzun yüksekliğini ayarlarken ayaklarınızın yere tam basmasına ve üst bacağınızın yere paralel olmasına dikkat etmelisiniz.


Koltuk Genişliği
Çalışma koltuğunuz beden ölçülerinize elverişli olarak yeterli oturma alanına sahip olması gereklidir. Oturduğunuzda üst bacağınızı desteklemelidir; fakat dizlerinizin arka kısmına ilişki edecek ve kollarınızı kolçaklara dayamanızı zorlaştıracak kadar büyük olmamalıdır.

Oturma Derinliği
Bacak boyunuza elverişli olarak koltuğunuzun oturma derinliğini ayarlayabilmelisiniz. Oturma derinliği ayarı konforun beraberinde değişik çalışma pozisyonlarında duruşunuzu korumanıza yardım eder.

liva çalışma koltuğu

Bel Desteği / Sırt Yüksekliği
Vücudunuza elverişli olarak ayarlayabileceğiniz bir bel desteği, sıhhatli bir çalışma koltuğunda bulunması gereken en mühim özelliklerden birisidir.

Bel desteği, bel boşluğunuzu ve alt omurganızı destekleyerek uzun zamanlı oturmanın beliniz üstünde oluşturacağı baskı ve yükü azaltır.

Vücut ölçülerinize elverişli olarak sırt yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir çalışma koltuğu, sırtınızı ve belinizi değişik oturma pozisyonlarında destekleyerek omurganız üzerindeki stresi ve baskıyı azaltır.

Doğru bir sırt yüksekliği, bacaklarınızın ve kollarınızın pozisyonunun dahi düzelmesini sağlayarak duruşunuzu korumanıza yardım eder.

Sırt Eğimi
Omurganın naturel eğimini destekleyen, sırt eğimi değiştirilebilir bir çalışma koltuğu, üst vücudunuzu ve sırtınızı rahatlatır ve korur. Aynı vakitte geriye dayanmak, çok vakit tıpkı pozisyonda oturmanın sinirler üstünde meydana getirdiği baskıyı azaltır ve kan akışının düzenlenmesine yardım eder.

Dönebilme Kabiliyeti
Sağlıklı bir çalışma koltuğu, sık sık bütün vücudunuzla hareket etmenize lüzum olmadan, hareketlerinize düzen sağlayacak şekilde dönebilmelidir.

Materyal
Gün boyu bedeninize ilişki eden bir çalışma koltuğunun üretiminde sarfedilen materyaller, sağlığa zararlı kimyasallar içermemelidir. Çalışma koltuğunuzu seçerken sarfedilen materyallerin emniyet ve sıhhat standartlarına uygunluğunu belirleyen sertifikalara sahip olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Çalışma koltuğunuzun oturma fontu, kaymamalı yahut hareket etmeyi önleyecek kadar sert olmamalıdır. Sırt döşemesi şayet, hava alan ve çalışma sırasındaki hareketlere düzen gerçekleştiren materyalden üretilmelidir.

Tekerlekler
Çalışma koltuğunun ayakları, ağırlık merkezi değişse dahi düşmeyi önleyecek genişlikte olması gereklidir. Tekerlekler şayet, sarfedilen mekanın zeminine göre sert zemine yahut yumuşak zemine elverişli olarak tercih edilmelidir. Ayrıca çalışma şeklinize elverişli olarak oturduğunuzda yahut kalktığınızda kilitlenebilir özelliklere sahip olabilmelidir.

Kolçaklar
Birbirinden özgür olarak yüksekliği ve genişliği ayarlanabilen, ileri-geri hareket kabiliyetine sahip kolçaklar, beden ölçülerinize ve çalışma pozisyonunuza düzen sağlar. Böylece omuz, kol, dirsek ve bileklerinizde meydana gelebilecek sıhhat problemleri riski en üye iner.

Çalışma şekline ve isteğe tabi olarak tercih edilebilecek özellikler

Sırt Sertliği
Sırt sertliği, çalışma koltuğunun güç sayısını ağırlığınıza elverişli olarak ayarlamanızı sağlar.

Öne eğim
Dik pozisyonda dahi sırtı desteklemeye ve duruşu korumaya yardımcı olması gereklidir. Belirli bir düzeyde baskı uygulayarak aktif oturmayı ve otururken dahi kasları çalıştırabilmelidir.

Boyun Desteği
Boynunuzun yapısına ve çalışma pozisyonunuza göre açısı ve yüksekliği ayarlanabilen bir boyun desteği, bilhassa uzun zamanlı oturmalarda, boynu destekleyerek boyunda meydana gelebilecek rahatsızlıkların tehlikesini en üye indirir. desteklenmesi ve korunması gerekir.

Mekanizma
Çalışma koltuğunun mekanizması, koltuğun oturma fontu ve sırtının ne şekilde hareket edeceğini denetim etmesinin beraberinde türlü kumandalar (düğme, kol, vb.) ile koltuğunuzu kendinize elverişli şekilde ayarlamanıza yardım eder.

Çalışma koltuğunuzda hangi mekanizmayı tercih edeceğinize karar verirken Çalışma Koltuğumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim? – 2 yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Share this post

There are no comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ürünler İçinden Ara

Sepetim

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Ofis Mobilyaları